Przejdź do treści Przejdź do stopki

Odpust Parafialny

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W NASZEJ PARAFII

Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia
Św. Michała Archanioła – 29 września

 

Warto zastanowić się jakie jest znaczenie odpustu parafialnego.

Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. W naszej parafii są dwa terminy uroczystości odpustowych. Pierwszy termin związany jest z nowym kościołem pw. Przemienienia Pańskiego. Drugi to uroczystość odpustowa związana z drugim tzw. starym kościołem pw. Św. Michała Archanioła, który stoi nieopodal nowej świątyni.

Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy.
Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która ma pomóc przezwyciężyć zło jakie grzech w nas posiał i wyrządził. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy.
Kościół dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić do jego zyskania.
 

Odpust  zupełny jak i cząstkowy możemy ofiarować za siebie lub za dowolną osobę zmarłą, lub też wielu zmarłych, dusze w czyśćcu cierpiące, należy tutaj dokonać wyboru. Natomiast nikt nie może przekazać osobom żyjącym odpustów jakie sam zyskuje. Również nie można jednocześnie ofiarować odpustu zupełnego za siebie i za zmarłych. Odpust zupełny mogę zyskać tylko raz w ciągu dnia.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego w dniu odpustu parafialnego:

1. Spełnienie trzech warunków wstępnych:
– spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej,
– przyjęcie komunii świętej,
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

3. Nawiedzenie naszego kościoła w dniu odpustu.

Odpust zupełny zawsze można ofiarować za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Należy przy tym jednak zawsze pamiętać, że zmarłym można i należy przychodzić z pomocą nie tylko przez ofiarowanie w ich intencji odpustów, ale przede wszystkim przez ofiarę Mszy świętej.

Aby nie zmarnować szansy zyskania odpustu w ciągu dnia przez brak właściwej intencji, dobrze jest taka intencję wzbudzić w sobie na początku dnia np. słowami: „Panie Boże mój pragnę dzisiaj zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję je … „( należy tutaj dokonać wyboru) lub: „Panie Boże mój pragnę przez to dzieło odpustowe ….. zyskać odpust zupełny i ofiaruję go …..”