Przejdź do treści Przejdź do stopki

Popielec w głębszym znaczeniu

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”

Jakie znaczenie posiada Popielec dla dzisiejszych chrześcijan? Oczywiście przyjęcie znaku posypania głowy pobłogosławionym przez kapłana popiołem nie jest równoważne z sakramentem pokuty i pojednania, ale symbolizuje i uświadamia kruchość naszego życia, ukazuję przemijającą drogę człowieka, pomaga głębiej zrozumieć śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a przez nią naszą drogę  życia, śmierci, i zmartwychwstania.

W pewnym sensie można ten ryt porównać z chrztem przyjmowanym przez Izraelitów od Jana Chrzciciela nad Jordanem – jest on bowiem wezwaniem do nawrócenia, wyrazem żalu człowieka za grzechy, pokory i uniżenia się przed Bogiem, początkiem pracy nad sobą, mającym na celu zwrot ku nowemu życiu w zjednoczeniu z Bogiem.

Wejście na tę drogę pozwala człowiekowi odnowić w sobie godność dziecka Bożego i na nowo zrozumieć znaczenie przyrzeczeń chrztu świętego – wyrzeczenie się szatana i odnowienie wierności Bogu, który jest miłosiernym i kochającym Ojcem. W głębszym zrozumieniu znaczenia Popielca pomaga nam prorok Joel, który napomina nas, byśmy nie szaty rozdzierali, ale nasze serca co znaczy, że przemiana ma się dokonać w naszym wnętrzu, że chrześcijańskie uczynki nie mogą być spełniane na pokaz, aby nas ludzie chwalili, ale mają uzewnętrzniać naszą głęboką wiarę i miłość, jak przypomina św. Mateusz Ewangelii: by nie ludziom się spodobać, ale Bogu, który widzi w ukryciu. W takiej postawie niewątpliwie trzeba rozpocząć od pojednania się z Bogiem – poucza św. Paweł (2Kor 5,20–6,3) – ponieważ czterdzieści najbliższych dni może stać się dla nas czasem upragnionym, czasem zbawienia, w którym niesakramentalny, rytualny znak przyjęcia popiołu połączony z łaską sakramentu pojednania pomoże nam w pełni przyjąć pomoc i łaskę Bożą i stać się ludźmi świętymi, to znaczy pełnymi miłości wobec Boga i wrażliwymi na potrzeby bliźnich.